Zelf kiezen of pensioen veranderd wordt

Hallo Klokkenluider.nl

Velen met mij zijn van mening dat de Wtp nogal dom is. Gepensioneerden willen immers veel liever een vast inkomen dan een wisselend inkomen zoals dit gaat gelden in de Wtp.
Deelnemers hebben ook helemaal geen keuze of zij dit wel willen. Er is geen inspraak. Wat vinden jullie hiervan?

Groet
Een ongeruste gepensioneerde

Een antwoord naar “Zelf kiezen of pensioen veranderd wordt”

  1. Dank u voor deze vraag.

    Ik denk dat veel deelnemers zitten met uw opmerking en graag leggen wij een en ander uit.

    1) Mede omdat we de pensioenen de afgelopen jaren de pensioenen ondanks goede beleggingsresultaten niet of onvoldoende hebben kunnen verhogen, versoepeling van de wettelijke regels en fors verhogen van de premies is besloten om het pensioenstelsel te hervormen.
    2) Alleen in het solidaire stelsel gaat het pensioen verplicht verhoogd of verlaagd worden aan de hand van behaalde beleggingsrendementen. In het flexibele stelsel (verzekeraar, premie pensioeninstelling -PPI- en enkele pensioenfondsen) hebben deelnemers de keuze tussen een vast en zeker pensioen of een pensioen dat gaat meebewegen met de economie. De Wtp verandert dus wat dit betreft niets voor het flexibele stelsel.
    3) De meeste bedrijfstakpensioenfondsen hebben gekozen voor het solidaire stelsel. Alle andere regelingen hebben het flexibele stelsel (dus met eigen keuzemogelijkheid voor gepensioneerden).
    4) In het huidige stelsel zijn de pensioenen bij pensioenfondsen ook niet vast. De pensioenen zijn bij meerdere fondsen de afgelopen jaren verlaagd, ondanks goede beleggingsresultaten, extra premies en versoepeling van regels door de overheid.
    5) Wel of niet verhogen van de pensioenen of het verlenen van vaste uitkeringen heeft betrekking in het huidige/oude stelsel op behaalde rendementen en rentestand en deze wisselen. De situatie voor pensioenen is zo dat deze combinatie ervoor heeft gezorgd dat we veel meer geld in de fondsen moeten hebben om de pensioenen te kunnen uitkeren en we dermate weinig extra rendement kunnen behalen dat we ook nog kunnen indexeren. Daarom is ervoor gekozen om de pensioenen iets minder zeker te maken terwijl de kans dat we hierdoor stijgende pensioenen kunnen krijgen is vergroot. Uit meerdere studies blijkt dat kans op verlaging van de pensioenen tot onder het huidige niveau in het oude/huidige pensioenstelsel groter is dan in het nieuwe stelsel (zie oa transitieplan PME).
    6) Eigen keuzes lijken interessant, maar dit zou ten koste gaan van de solidariteit en dit is een belangrijke pijler van pensioen. Bedenk ook dat de sociale partners al decennia over de arbeidsvoorwaarden en dus ook over de pensioenen gaan. Hun deskundigen hebben er mede voor gezorgd dat we “het beste pensioenstelsel van de wereld” hebben. Pensioen is voor de meesten best ingewikkeld en ik wordt liever vertegenwoordigd door deskundigen dan door de deelnemers.

    Dank voor uw vraag en hartelijke groet
    Gerard van der Toolen
    OR-Pensioenadviseurs

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

*